materiały UM
30 lat samorządności w Polsce
W tym roku samorządy świętują 30-lecie. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory do rad gmin. Od tego momentu głos mają Polacy, którzy dbają o swoje małe Ojczyzny. Przez trzy dekady w naszym mieście nastąpiło wiele zmian. Samorząd inowrocławski może pochwalić ważnymi sukcesami. Przez 16 lat pomaga w tym wsparcie ze środków Unii Europejskiej.
W ciągu minionych 30 lat władzę wykonawczą sprawowało w mieście 5 prezydentów. Byli to: Jerzy Tokarski (1990-1991), Maciej Głuszkowski (1991-1994), Marcin Wnuk (1994-2001), Ryszard Domański (2001-2002) i obecny prezydent Ryszard Brejza (od 2002 roku).
- Za największy sukces inowrocławskiego samorządu po 30 latach jego funkcjonowania uważam narodzenie się lokalnego patriotyzmu. Nareszcie mieszkańcy pokochali swoje miasto, są z niego dumni, a kiedy jest potrzeba to go bronią. Inowrocław jest jak mrowisko, aż kipi od stowarzyszeń, klubów, organizacji społecznych i sportowych. Prawie każdy, bez względu na wiek, gdzieś się udziela, coś robi, realizuje swoje marzenia, a my im jedynie pomagamy. To jest wspaniałe. To jest cudowne uczucie spełnienia się... - uważa Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.
Jakie jeszcze możemy wymienić sukcesy inowrocławskiego samorządu? To bez wątpienia inwestycje, które miały ogromny wpływ na to, że Inowrocław znany jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. To rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz bazy sportowo-rekreacyjnej. To remonty niemal wszystkich ulic, przebudowy i powstanie nowych ulic, skwerów, rewitalizacja płyty Rynku i centrum Miasta. To place zabaw i tereny zielone w mieście. To powstanie Hali Widowiskowo-Sportowej, oczyszczalni ścieków, budowa Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych oraz Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Inowrocław to jedno z nielicznych miast w Polsce, którego większość obszaru objęta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. 30 lat to rozwój oświaty oraz niezliczona ilość sukcesów mieszkańców Inowrocławia - naukowych, artystycznych i sportowych. To wreszcie powstanie szkolnictwa wyższego w mieście.
Uzdrowiskowy Inowrocław
Nasze miasto ma ponad 140-letnią tradycją uzdrowiskową. Niewątpliwie najbardziej znaczącą inwestycją minionych 30 lat dla Inowrocławia była budowa tężni solankowej, którą rozpoczęto 1 lipca 1994 roku, a 14 września 2001 roku nastąpiło uroczyste otwarcie tego wyróżniającego Inowrocław obiektu. Tężnia znajdująca się w Parku Solankowym stała się niekwestionowaną wizytówką miasta. Przypomnijmy, że nasze Solanki, to jeden z największych parków w Polsce. Założony w 1875 roku na obszarze 1 ha, obecnie ma 85 ha powierzchni.
Przy wsparciu Unii Europejskiej w latach 2010 - 2014 odnowiono starą część Solanek przywracając w dużym stopniu im układ przestrzenny sprzed kilkudziesięciu lat. Na ponad 30 ha okolicznych pół uprawnych założono nowe Solanki - z parkiem, kolejnym stawem, plażą, grillowiskiem, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Wtedy też powstała kolejna perełka Solanek - nowoczesny obiekt Pijalnia Wód-Palmiarnia „Inowrocławianka" z Chatą Kujawską. Wybudowana w urokliwej scenerii parku, tuż za Ogrodami Papieskimi, jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez inowrocławian jak i gości naszego miasta. W Inowrocławiu wydobywane są wody - m.in. mineralna „Inowrocławianka" i lecznicza „Jadwiga".
Ekologiczny Inowrocław
Solanki to płuca miasta, ale samorząd inowrocławski dba o ekologię w każdej dziedzinie. Dzięki inwestycjom poczynionym przez Miasto Inowrocław, staliśmy się pierwszym miastem w Polsce z taborem całkowicie ekologicznym. Już w roku 2002 w Inowrocławiu pojawiły się pierwsze autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG), a następnie w 2010 r. zakupione zostały nowe z takim samym napędem. Pierwszy krok do elektromobilności Inowrocław poczynił w 2015 roku, a kolejny 2019. Wymieniona została w całości flota komunikacji miejskiej na cichą, bezpieczną dla środowiska i komfortową dla mieszkańców, w tym niepełnosprawnych. Można więc śmiało powiedzieć, że Inowrocław jest liderem w dziedzinie elektromobilności i pierwszym w Polsce miastem, którego tabor komunikacji miejskiej składa się wyłącznie z pojazdów nisko i zeroemisyjnych.
Innym projektem, który wpisuje się w proekologiczną politykę miasta jest wymiana oświetlenia w Inowrocławiu na energooszczędne. W Inowrocławiu zmodernizowano oświetlenie uliczne na nowoczesne LED-owe. Ponad 30 ulic zyskało nowe oświetlenie wykorzystujące energooszczędną technologię LED. W najbliższym czasie, z dużym udziałem środków unijnych, będzie realizowany drugi etap inwestycji. Działania te wpisują się w trwającą od kilku lat kampanię „Zielony Inowrocław". Odnowione zostały parki z placami zabaw dla dzieci na wszystkich osiedlach.
Inwestycyjny Inowrocław
Największą drogową inwestycją w historii Inowrocławia jest niewątpliwie obwodnica miasta, która cieszy nie tylko mieszkańców, którym przez dziesiątki lat dokuczały przejeżdżające przez centrum ciężarówki, ale także wielu przedsiębiorców, prowadzących firmy w Inowrocławiu. Po wieloletnich staraniach władz i mieszkańców Inowrocławia, w 2017 roku otwarty został 19-km odcinek obwodnicy z trzema węzłami drogowymi, a od listopada 2019 roku można przejechać również 5 - kilometrowym odcinkiem łączącym Sławęcinek z węzłem Latkowo. - Obiecałem, że doprowadzę walkę o obwodnicę do końca. Starania zakończyły się sukcesem -mówi prezydent Ryszard Brejza.
- Bardzo dużo inwestycji udało nam się zrealizować dzięki środkom unijnym i współpracy z władzami samorządowymi województwa. Wykorzystujemy wsparcie unijne w pełni. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Wierzę, że uda nam się zrealizować wszystkie plany i zamierzenia tak, aby za kolejne 30 lat Inowrocław był jeszcze piękniejszy, jeszcze bardziej nowoczesny i abyśmy mogli być z niego tak samo dumni, jak ja jestem dzisiaj - dodaje Prezydent Miasta Inowrocławia.
Sportowy Inowrocław
Kolejnymi inwestycjami o bardzo dużym znaczeniu dla miasta były: budowa Hali Widowiskowo-Sportowej, przebudowa hali sportowej w Mątwach, budowa basenu „Wodny Park", kompleksowa modernizacja basenu „Delfin", budowa boisk sportowych przy szkołach, w tym kilku „Orlików".
Pisząc o nowoczesnych obiektach sportowych nie można pominąć oddanego do użytku po modernizacji lekkoatletyczno - piłkarskiego Stadionu Miejskiego. To miejsce, gdzie trenować mogą najróżniejsze grupy sportowców i gdzie odbywają się duże imprezy sportowe o zasięgu lokalnym, a także europejskim. Skoro mowa o sporcie to należy podkreślić, że w Inowrocławiu nie brakuje okazji do aktywnego wypoczynku. Oferta inowrocławskich klubów i stowarzyszeń sportowych jest bardzo różnorodna - od piłki nożnej, koszykowej, ręcznej i siatkowej, przez tenis ziemny i stołowy, pływanie, po skoki spadochronowe. Do dyspozycji turystów i mieszkańców pozostaje ok. 40 km ścieżek rowerowych, korty tenisowe (w tym kryte), skatepark, baseny kąpielowe, w tym nowoczesna terma, co także jest zasługą prężnej działalności samorządu w ostatnich latach.
Kulturalny Inowrocław
Inowrocławski samorząd od lat poszerza ofertę kulturalną organizując liczne koncerty, wystawy, spektakle teatralne czy spotkania autorskie. Dzięki poczynionym staraniom nasze miasto od lat jest organizatorem festiwali i przeglądów artystycznych takich jak: Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada", Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Art Ino Festiwal, Inowrocławska Gala Operowo-Operetkowa, Ino Rock Festiwal i wielu innych. Wspomniane imprezy mają swoich fanów w Polsce. Dzięki temu mogliśmy gościć turystów z całego kraju, którzy swój plan podróży dostosowali do dat wymienionych festiwali.
Dzięki wsparciu unijnemu liczne imprezy kulturalne mogą odbywać się w zmodernizowanych budynkach Teatru Miejskiego czy na nowoczesnym Rynku. Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwoliło na zrewitalizowanie centrum miasta, w tym Placu Klasztornego, Skweru Leona Wyczółkowskiego i Obrońców Inowrocławia. Wykonano kompleksowy remont zabytkowej kamienicy przy ul. Kasztelańskiej 22. Budynek został przystosowany na potrzeby Kujawskiego Centrum Kultury. W części gmachu utworzono ekspozycję archeologiczną „Askaukalis". W wyremontowanym budynku Teatru Miejskiego powstała Stała Wystawa Solnictwa oraz Instytut Prymasa Józefa Glempa.
- Z pewnością powodów do dumy nam nie brakuje, jednak tegoroczny Dzień Samorządu Terytorialnego przeżywamy w niecodziennych warunkach. Staramy poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Po oddolnych inicjatywach wiemy, że inowrocławianie chcą i potrafią pomagać sobie wzajemnie - stwierdza prezydent Ryszard Brejza. - Niecodzienność obchodów jubileuszu polega także na tym, że samorządy przechodzą trudną próbę, walcząc z władzą kraju o swoją suwerenność i środki finansowe. Wierzę, jednak że samorządy odniosą kolejny sukces i utrzymają wolność - dodaje prezydent.