19 grudnia w Solankach na przystanku „przy pawiu" zatrzymał się autobus o numerze 602, nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu to przystanek - tyle że tym razem autobus nie przewoził pasażerów.
Kamera włączona - akcja !
W pojeździe bowiem zamiast pasażerów pojawiła się ekipa kręcąca sceny do filmu „Pierogi Blues", będzie to film dokumentalny prezentujący blues w naszym kraju, reżyser Phil Ranstrom pokaże w nim miejsca i muzyków Polsce kojarzonych z tą muzyką.
Skąd taki pomysł ?
„Amerykański reżyser dokumentalny Phil Ranstrom, autor m.in. filmu dokumentalnego o tamtejszej Maxwell Street (red. Cheat your fair. The Story of Maxwell Street) wymyślił sobie nowy temat kolejnej produkcji - polski blues. Interesują go polscy muzycy i to jak amerykańska muzyka funkcjonuje w Polsce. Mamy kilka lokalizacji w różnych miejscach kraju, spotykamy się z wyjątkowo ciekawymi artystkami - grupą Dżem, zespołami Acustic, Los Agentos i przedstawicielami młodego, utalentowanego pokolenia, czyli Szulerami." - Przemysław Draheim, redaktor bluesowego portalu internetowego w Polsce BLUES.PL.
Phil Ranstrom - amerykański dokumentalista od ponad ćwierćwiecza kręcący filmy dokumentalne, jest autorem nominowanego do nagrody Emmy filmu „Cheat your fair. The Story of Maxwell Street". Przedstawia on historię słynnej chicagowskiej ulicy Maxwell Street, kolebki współczesnego bluesa gdzie wielu sławnych muzyków rozpoczynało swoją karierę. Inny jego film „Electrified: The Story Of The Maxwell Street Urban Blues" opowiada z kolei o początkach elektrycznego miejskiego bluesa i jego wpływu na inne gatunki muzyki.
Teraz Phil Ranstrom postanowił nakręcić film w naszym kraju i przybliżyć blues w Polsce, film będzie gotowy za kilka miesięcy.
Można się tylko cieszyć że Phil wybrał również nasze miasto do swojego filmu, za scenografię posłużył autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. o.o. w Inowrocławiu, „aktorami" zaś zostali członkowie zespołu Szulerzy. Zespół w składzie Natalia Abłamowicz (śpiew), Marcin Szulkowski (gitara), Dominik Abłamowicz (harmonijka, śpiew), Marek Wikarski (gitara basowa, kontrabas), Miłosz Szulkowski (perkusja) zachwycił reżysera, który chce w swoim filmie pokazać zespoły ciekawe, inspirujące i mające wpływ na życie muzyczne w naszym kraju. Warto dodać że to właśnie dzięki energii i działaniom Szulerów mogliśmy się w tym roku cieszyć już drugą edycją „Blues Ino Festiwal", nic dziwnego że zespół istniejący od 2001 r. mający w artystycznym dorobku sześć albumów, uczestnik telewizyjnego show Must be the Music został zauważony przez twórcę za oceanu.
"Jesteśmy usatysfakcjonowani, że za scenografię do filmu wybrano autobus MPK Inowrocław sp. z o.o. w Inowrocławiu. Wpisuje się to doskonale w naszą misję. Przewóz pasażerów to oczywiście nasze podstawowe zadanie, lecz w miarę naszych możliwości staramy się też wspierać akcję charytatywne, sportowe czy też kulturalne.
Jest również doskonała promocja Spółki, ale przede wszystkim miasta." - prezes MPK Inowrocław sp. z o.o. Mariusz Kuszel