MPK przyjazne niewidomym
Redakcja: Katarzyna Ciszewska-Masianis
Dodany: 19.10.2016
grafika
GALERIE:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 10
Autor: Mariusz Ciechanowski

Prezydium Zarządu Okręgu-Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku  Niewidomych nadało Prezesowi Zarządu MPK Mariuszowi Kuszelowi  honorowe odznaczenie i tytuł „Przyjaciela Niewidomych” w uznaniu działań i rozwiązań wdrożonych w MPK  sp. z o.o. na rzecz potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Prezes Zarządu odebrał także specjalne podziękowania od Koła Polskiego Związku Niewidomych w Inowrocławiu w trakcie obchodów „Dnia Białej Laski”  dn. 14 października br. Prezes Koła PZN Inowrocław Ryszard Grześkowiak podziękował w imieniu słabo widzących i niewidomych za wieloletnie wsparcie i zaangażowanie w działalność na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnych w Inowrocławiu.

 

Przypomnijmy, w czerwcu bieżącego roku kilkadziesiąt pilotów niewidomego SID-1 trafiło do Polskiego Związku Niewidomych w Inowrocławiu.  Indywidualny pilot niewidomego SID-1 ma zastosowanie w dwóch sytuacjach: podczas oczekiwania na autobus i w momencie jego przyjazdu. W pierwszej z nich, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, pasażer uzyskuje informację o szacowanych czasach przyjazdu pojazdów na przystanek oraz o numerze linii, kierunku, w którym jedzie autobus  i czasie, jaki pozostał do przyjazdu. Odbywa się to przez zapowiedź głosową za pomocą odtwarzacza plików MP3, który jest wbudowany w sterownik tablicy. W drugim przypadku – informację o linii i kierunku jazdy, można usłyszeć z głośnika zamontowanego w autobusie.

 

Od kilku lat także firmowa strona www spółki jest wyjątkowo przyjazna i funkcjonalna dla osób niewidomych i słabo widzących. Witryna jest bowiem wyposażona w opcję kontrastową, polegającą na zmianie grafiki na kontrastującą z tłem z możliwością dowolnego powiększania czcionki. Przełączanie kontrastu przy jednoczesnym zwiększeniu czcionki pozwala np. osobom niedowidzącym czy starszym ze słabym wzrokiem na komfortowe czytanie. Strona umożliwia także odsłuchiwanie treści strony za pomocą syntezatora mowy.

Wyszukiwarka
rozwiń
m7xpL.png
Baner Facebook F.png
Baner_punkty.png
baner_260_75.png
logo_e-podroznik.JPG
logo-color-260-120_w_k.png
Rozklad_wizualizacja.png
Baner_www_Ebilet_black.png
Zobacz koniecznie »